POČET KOMENTÁROV: 0

ZVEREJNIŤ PRÍSPEVOK

Váš email sa nikde nezobrazuje. Označené položky sú povinné *Obývacie izby

Články: Obývacie izby > Moderné obývacie izby

24. 10. 2010 / komentáre: 0
 • Obývacia izba

   

  Obývacia izba je od samého počiatku architektúry považovaná za základný priestor domácnosti. Tvorí väčšinou najväčšiu časť obytného priestoru. Je využívaná ako centrum schádzania sa členov rodiny a k tomu by mal zodpovedať reprezentatívny vzhľad a pohodlné

  vybavenie. Je výrazom vlastnej tvorivosti a prezrádza veľa o osobnosti a životnom štýle obyvateľov. Zároveň by mala byť útulná ako pre členov domácnosti, tak aj pre návštevníkov.

  Obývaciu izbu chápeme ako komplexný priestor, ktorej centrom je časť určená na sedenie. Miesto na sedenie je takmer vždy vybavené sedačkou a kreslami, tu sa ľudia stretávajú a pohodlne komunikujú. Možnosť priestoru na sedenie rozšírili technické prvky modernej doby / televízia, video, DVD systémy , domáce kiná /, v centrum odpočinku a zábavy.

       Obývacia izba je miestom , kde sa schádza rodina a priatelia a kde spolu trávia veľa času. Zariadenie izby by preto malo byť pohodlné a súčasne aj funkčné, pretože sa musí prispôsobiť viacerým činnostiam, napríklad počúvaniu hudby, čítaniu alebo len obyčajnému rozhovoru.

  Dobre vyriešený priestor dovoľuje, aby si všetci boli nablízku, ale každý trávil voľný čas podľa svojho.

  Pri vytváraní útulnej obývacej izby by sme si mali uvedomiť, že každá jej časť by mala mať vlastný charakter, pretože nebudeme využívať všetky časti izby rovnako často a niektoré budú plniť skôr dekoratívnu úlohu. V žiadnom prípade by sme nemali zanedbať estetickú hodnotu každého kusu nábytku, spôsob osvetlenia izby a celkové architektonické riešenie.

       Obývacia izba by mala byť vyriešená ako otvorený priestor prepojený s ostatnými miestnosťami v byte alebo v dome, čo by sme mali pri zariaďovaní zohľadniť. Pokiaľ chceme zostaviť funkčné a zároveň estetické zariadenie izby, mali by sme sa vyhnúť hromadeniu jednotlivých kusov nábytku a ďalších predmetov  a snažiť sa ponechať len tie najdôležitejšie pre vytvorenie povahy tohto miesta.

  Správne zvolené prvky vybavenia by v nás mali vyvolať príjemný dojem, či už sa pozrieme na ktorúkoľvek časť izby.

       Pri farebnom komponovaní obývacej izby sa prihliada na viacero činiteľov. K najdôležitejším z nich patrí prevádzkové usporiadanie miestnosti, požiadavky obyvateľov na psychické pôsobenie farieb a vplyv vonkajších faktorov – orientácia na svetové strany, účinky prirodzeného osvetlenia, vzťah miestnosti k okoliu.

  Rozloženie farieb  v priestore nie je jednoduché. Vhodný výber a voľba odtieňov sú dôležité na dosiahnutie optimálneho výtvarného účinku, ako i z hľadiska vytvorenia správneho pomeru  upokojujúcich a povzbudzujúcich psychologických účinkov.

Design & Development by Magic media, s.r.o.